Klikněte sem pro více informací o reklamě na tomto serveru.


DIANETIKA
Autor: Jiří Voráček     Vyšlo dne: 10. 12. 2000

Jiří VoráčekChceme-li se dozvědět něco o Dianetice, nové nauce o lidské mysli, nemůžeme se nejprve nezmínit o jejím autorovi - americkém vědci a filosofovi - L. Ron Hubbardovi (1911-1986), který zasvětil svůj život hledání pravdy o člověku. Strach, bolest, selhání, neúspěch anebo naopak štěstí, radost, úspěch atd. Jak toto vše souvisí s lidskou myslí? Mysl je ta nejlepší "zbraň", kterou člověk používá k překonávání svých problémů, hledání řešení a dosahování svých cílů. Je to "nástroj" s jehož pomocí se člověk pozdvihnul nad zvířecí říši a stanul tam, kde nyní je. Kam až by se mohl dostat, kdyby znal svou vlastní mysl, rozsah svých schopností a dovedl je dostat pod svou kontrolu tak, aby je využíval pro dobro své i svých bližních?

L. Ron Hubbard nežil proto, aby vyvinul teorii, která se bude dobře číst. Hledal něco, co bude fungovat i v praxi. Může člověk pomocí nějakých vědomostí porozumět více sám sobě, lidem okolo a najít na základě svého nového a lepšího porozumění nová a funkční řešení pro lepší život? To bylo jeho kritérium. Již jako mladý muž procestoval Asii, kde našel izolovaná centra vědění - skupinky lidí či jednotlivce studující duchovní nauky, zatímco miliony lidí okolo žili v bídě a negramotnosti. Na Západě bylo zase zřejmé, že technický pokrok daleko předběhl schopnost člověka porozumět sám sobě. Je asi menším problémem přistát na Měsíci než vyřešit problémy s kriminalitou, drogami, poklesem morálních hodnot, rozvodovostí atd. L. Ron Hubbard zjistil, že navzdory četným teoriím a odhadům nikdo skutečně nevěděl, jak lidská mysl funguje a proč se lidé chovají tak jak se chovají. Zastaralé teorie jako psychologie nebo psychiatrie nejsou také v praxi podle skutečných statistik příliš úspěšné. Používáním fyzických a násilných prostředků jako jsou psychofarmaka či elektrošoky často více škodí než prospívají.

Toto se stalo pro L. Ron Hubbarda impulsem k hledání skutečné vědy o lidské mysli a léta výzkumů vyústila ve vznik Dianetiky (Dianetika z řeckého dia - skrz a nous - duše, mysl). Dianetika má dvě části. Teoretickou a praktickou. V teoretické části se může člověk seznámit s tím, jaké má mysl části, jak tyto části fungují a jak se vzájemně ovlivňují. Jak vlastně funguje paměť, vybavování a jaké další schopnosti mysl má. Jednou z částí mysli je tzv. analytická mysl (od analýza - rozbor), kterou člověk používá jako nástroj při řešení svých problémů, překonávání překážek, hledání řešení atd. Můžeme říci, že tato mysl je pod kontrolou člověka a že mu slouží. Jak zajistím sebe a svou rodinu? Jak překonám překážky a vydělám dost peněz na uskutečnění svých snů? Jak si poradit s touto nemocí? Jak si udržet zdraví? Takové a další otázky řeší analytická mysl. Jí vděčíme za léky proti nemocem, které byly kdysi metlou lidstva. I za další věci jako např. telefon, televize, letadla, internet a dal. Analytická mysl pomáhá hledat konstruktivní řešení - např. mírová jednání - a vyhnout se destrukci - např. válka, hádka apod.

Kde je tedy chyba? Odkud pramení špatná řešení jako je válka, rvačka apod.? Proč má někdo malou sebedůvěru, bojí se mluvit před lidmi, bojí se pustit do věcí, které chce dělat? Co je příčinou různých strachů, obav, nepřátelství, psychosomatických nemocí apod.? Dianetika odkrývá způsob "myšlení" tzv. reaktivní mysli, která je zdrojem těchto potíží. Proč někdo omdlí při pohledu na krev a někdo ne? Proč si někdo může stoupnout před skupinu lidí a prostě hovořit a někdo jiný se začne už při pouhé myšlence na toto cítit stísněně? Proč mají někteří lidé fotografickou paměť a jiní ne? V Dianetice může člověk zjistit, jak je toto vše možné a mnohem více.

Reaktivní mysl je mysl, kterou nemá člověk pod kontrolou. Naopak. Tato mysl kontroluje člověka. Může způsobit psychosomatickou nemoc a bolest. Může vnutit člověku něchtěné emoce a stavy jako např. žal, strach, agresivitu a jiné - a to v situacích, kdy takovéto emoce neodpovídají tomu, čemu daná osoba musí právě čelit. Může také udržovat člověka ve stálých obavách, strachu, v pocitech beznaděje apod. Tato mysl může člověku vsugerovat myšlenku, že je hloupý, že ho nikdo nemá rád, že to nedokáže, že to nezvládne apod. Reaktivní mysl může také někoho udržovat neustále "v pohodě", takže takový člověk se cítí fajn, "nemá žádné problémy" a "vše je úžasné", ačkoli se právě rozvádí s ženou, kterou miloval, a jeho firma pomalu ale jistě krachuje. Reaktivní mysl zkrátka nabízí - ale přesnější by bylo říci, že člověka NUTÍ dělat - špatná řešení. Člověk reaguje nepřiměřeně. Nevidí - díky reaktivní mysli - situaci tak, jaká doopravdy je. Je přesvědčen, že ho nikdo nemá rád, přestože mu lidé kolem projevují náklonnost. Pevně tomu věří. Reaktivní mysl má totiž kontrolu nad člověkem, jeho myšlením, vědomím, cíli, názory, tělem a činnostmi. Dianetika nabízí porozumění tomu, jak přesně analytická i reaktivní mysl fungují.

Každý z nás se chová občas analyticky a občas reaktivně. Tak, jak jde člověk životem a sbírá různá zranění, bolesti, operace, traumata, ztráty blízkých osob a selhání, jeho reaktivní mysl se zvětšuje a má tendenci ho více ovlivňovat (Dianetika se zabývá i tím, jaký vliv má náš prenatálního život a samotný porod na náš současný život). Jak z toho ven?

L. Ron Hubbard vyvinul praktickou terapii, která člověku umožňuje za pomoci druhé osoby znovu prožít svou minulost a odstranit z traumatizujích událostí negativní energii, která má tu moc ovlivňovat jeho myšlení a jeho tělo. To vše v bdělém stavu a bez hypnózy. Člověk se stává vitálnější a šťastnější, protože jeho reaktivní mysl se zmenšuje a on stále více a více používá svou analytickou mysl při řešení svých problémů. Díky tomu je v životě úspěšnější. To neznamená, že se z něj stává "suchý" a nudný člověk bez smyslu pro humor, který je stále stejný a vždy "racionální". Naopak. Člověk, který se už pomocí dianetické terapie zbavil své reaktivní mysli zcela, cítí obvykle radost, je-li pro to důvod, a pociťuje smutek, zažije-li něco smutného. Ze smutné události se ale pravděpodobně mnohem dříve dostane zpátky do normálu. Trápí-li se ale osoba řadu měsíců (nebo celý život) kvůli nějakému selhání či ztrátě a začne-li nakonec tento problém řešit alkoholem, ukazuje to spíše na to, že ta osoba je pod vlivem reaktivní mysli, která "myslí" za ni, zatímco je analytické myšlení omezeno.

Dianetická terapie, tzv. auditing, je originální metoda, jak znovu prožít v bdělém stavu svou minulost, zbavit se své reaktivní mysli a získat větší kontrolu nad svým životem. Nazývá se auditing od řeckého audire - naslouchat. Od toho také auditor - tj. ten, kdo audituje - tzn. pomáhá někomu procházet události z jeho reaktivní mysli a naslouchá mu. Během padesáti let, od prvního vydání knihy Dianetika-moderní věda o duševním zdraví v roce 1950, vyzkoušeli dianetickou terapii miliony lidí po celém světě, kteří si tak vytvořili svůj vlastní názor na tento obor a ověřili si, že teorie Dianetiky funguje i v praxi a že se člověk může zlepšit.

Zájemci o dianetickou terapii mohou vyhledat dianetického auditora anebo absolvovat Hubbardův dianetický seminář, jehož součástí je teorie i praxe. Člověk se tedy seznámí se základy fungování analytické a reaktivní mysli – a – vyzkouší také sám auditing. V ČR nabízí tyto služby Dianetické centrum Praha, Jindřišská 7, 110 00 Praha 1, tel.: 02/2422 2297, 02/2422 0934, e-mail: dianetika@dianetika.cz.

Chcete další články? Zkuste to v archivu.
Copyright © 2000 Návrat ke zdraví


Kliknutí sem Vás přivedě zpět na začátek.