Obal

Obsah

Předmluva

Návrat

Předmluva autora

V jednoduchosti je krása

Co máme na mysli, použijeme-li slovo jednoduchý? Běžně máme na mysli něco, co není obtížné, co je snadné, bez komplikací a stresu. Někdy tím míníme cosi, co je dosažitelné každému, nejenom vzdělaným nebo bohatým a slavným.

Než jsem se přestěhoval do České republiky, svého nového domova, žil jsem několik let v Austrálii. Ve chvílích, kdy jsem sedával na pláži a pozoroval nekonečný oceán, jsem se často zabýval myšlenkou, že právě ty nejjednodušší věci vnášejí do života nejvíce štěstí. Je zajímavé, jak nám příroda pokaždé připomene, co je důležité. Pozoroval jsem, jak se vlna za vlnou tříští o pobřeží, a říkal si, že příroda je opravdu skvělá, krásná a jednoduchá, ale my lidští tvorové máme sklon dělat vše, co je v našich silách, abychom si své životy komplikovali.

V dnešní době jsme zničili kolem sebe mnohé z toho, co pocházelo z přírody. Zapomněli jsme, že jako lidští tvorové se se svým přirozeným prostředím nutně vzájemně ovlivňujeme, protože náš svět je nekonečným přechodem z jedné formy do druhé. Uzavřeli jsme sami sebe do světa člověkem vytvořených technologií, jako jsou počítače, nezdravé pracovní prostředí, a snášíme stresy, které nikdy naši předkové snášet nemuseli. Náš překotný životní styl zvýšil nároky na výživu, ale my se neustále plníme stánkovým jídlem a instantními preparáty plnými chemických přídavků a vyhledáváme složité způsoby, jak vyřešit naše vzrůstající zdravotní potíže. Víte, že podle statistiky jsme méně zdraví než před šedesáti lety? Ano, snad žijeme déle než před sto lety, ale žijeme kvalitně? Víme vůbec, co je zdravý život? Určitě to není ten, který představuje každoročně prodělané angíny nebo neustálou únavu, kdy musíme každé ráno nutit sami sebe do práce. To jistě není normální, že nás trápí záda nebo klouby nebo že nás často bolí hlava nebo že nás vyčerpá výstup do prvního patra. Kvalitní zdravý život neznamená, že nám po práci nezbývají síly na nic jiného než sednout si před televizi a usnout.

V těchto dnech se s kvalitním a zdravým životem setkáváme u lidí jen zřídka, a přece by jím mohla žít většina z nás, kdybychom jen chtěli otevřít oči a vrátit se k přírodnímu způsobu života. Kvalitní zdravý život je stejně přirozený jako západ slunce nebo mořské vlnění.

Náš současný svět nás přinutil zvyknout si na užívání léků při běžných onemocněních a stále nám uniká prostý fakt, že své tělo nemůžeme umělými preparáty s nebezpečnými vedlejšími účinky oklamat, že tím klameme jen sami sebe. Lidstvo vynalezlo různé složité metody zjišťování chorob, mezi ně patří rentgenové záření, CT, krevní testy, elektrokardiografy, množství technologicky vytříbených testů. Pacienti, kteří tyto diagnostické testy podstupují, jsou často vystaveni časově náročným, bolestivým a někdy i nebezpečným metodám. Různé společnosti vyvíjejí neustále nové technologie, které by diagnózu nemoci více upřesnily, a investují miliony dolarů na výzkum. Bohužel jsem ze své praxe zjistil, že pacienti často absolvovali početné testy s nulovým výsledkem nebo s diagnózou nemoci, jejíž kořen je neznámý.

A přece existuje něco naprosto přirozeného, co nám umožňuje velmi přesně diagnostikovat nejen nemoci, ale i jejich nejdůležitější příčiny. Je to něco, co téměř všichni z nás vlastní, naše oči. Ano, jsou to zázračné orgány, které nám nejen dovolují pozorovat svět kolem nás, ale slouží také jako mapy ke každému orgánu, žláze a systému v našem těle.

O svou silnou víru v iridologii a zaujetí pro vědu diagnostikující zdravotní stav podle toho, co vidíme v panence, duhovce a bělmu oka, bych se chtěl s vámi podělit v této knize. Chtěl bych poděkovat tisícům pacientů, jejichž oči jsem vyfotografoval v minulých několika letech, že mi umožnili nashromáždit dostatečné množství vlastního výzkumného materiálu, na němž je založena tato kniha. Ty, pro něž je iridologie nebo irisdiagnostika nová, bych chtěl přivítat do nového světa, fascinujícího oboru alternativní medicíny. Pro mě osobně je irisdiagnostika jedinou pravou metodou, o níž vím, že mi na první pohled poskytne opravdu nádherné fotografie celého zdravotního stavu člověka. Irisdiagnostika pomohla mnohým pacientům dozvědět se více o jejich zdravotním stavu a o tom, jak ho zlepšit.

Tato kniha je pro každého - i pro zdravotníky, kteří se chtějí dozvědět více o oční diagnostice. Doufám, že vás potěší, poučí, a především doufám, že se pro vás stane inspirací a poskytne vám nový pohled na lidské zdraví.

Pamatujte si, že oči nejsou pouze okna do našich duší, ale ukrývají mapy k našim tělům.

Tato kniha je zasvěcena přirozené jednoduchosti, protože i ty nejsložitější problémy mívají jednoduché řešení. Stačí jen otevřít oči. V tom je krása jednoduchosti.

Frank Navrátil, BSc. N. D.