Co je Bowenova tlaková masáž?

Jemná, účinná technika pro každého,
která dovolí tělu, aby se samo uzdravilo.

Když zavzpomínám na dobu, kterou jsem strávil v Austrálii, měl jsem opravdu štěstí, že jsem narazil na skvělou techniku nazývanou Bowenova tlaková masáž. Během doby, kterou jsem tam pobýval, jsem měl příležitost studovat tuto techniku s některými průkopníky metody, která je dnes vyučována ve více než 25 zemích celého světa.Tato technika stále zůstává zahalena tajemstvím, stejně jako její zakladatel pan Tom Bowen, který podle některých zpráv řekl, že získal tento dar od boha. Během služby ve 2. Světové válce se začal Tom Bowen do značné míry zajímat o to, jak ulehčit lidskému utrpení a rozvinul tuto techniku bez jakéhokoliv zdravotnického školení. Kolem roku 1975 měl pan Bowen přes 13.000 pacientů ročně a lidé se doslova seřazovali u jeho dveří.

Po jeho smrti v roce 1986 se technika začala vyučovat v Austrálii, Novém Zélandu, Severní Americe, Velké Británii a Evropě. Dnes se vyučuje a provádí BTM ve více než 25 zemích po celém světě.

Ale co je Bowenova tlaková masáž ?

Bowenova tlaková masáž je dynamický systém masáže svalu a pojivové tkáně, která v celosvětovém měřítku provedla revoluci ve zdravotnictví. Používá se úspěšně více než 40 let a napomáhá tisícům lidí , kteří trpí různými chorobami. Tato technika ohromila terapeuty a lékaře všech oborů, kteří ještě dnes přesně nevědí jak pracuje. Ano, dokonce i dnes zůstává záhadou a tisíce masérů Bowenovy tlakové masáže by se rádi pana Bowena zeptali, pokud by žil, jak a proč tato technika funguje tak efektivně.

Co často překvapuje mnoho lidí je to, že se využívají při Bowenově tlakové masáži pouze jemné pohyby a pravidelně můžete vidět ohromující účinky. Často se uleví lidem s vážnými bolestmi zad a krku už po třech sezeních , zastaví se migrenosní bolesti hlavy a snižují se bolesti kotníku, ramen a kolen. Existují dokonce případy, kde skoliózy nebo závažná zkřivení se po provedení této techniky opravdu vyrovnala. Bowenova tlaková masáž byla v Austrálii tak úspěšná, že byla přijata i veterináři. Dnes se některé techniky používají s velkým úspěchem u závodních koní a psů.

Při jakých stavech můžeme Bowenovu metodu využít ?

Metoda se využívá pro různé stavy jako je hučení v uších, alergie, astma, infekce močového měchýře, vysoký nebo nízký krevní tlak, deprese a psychické problémy, ekzémy, bolesti žlučníku, ledvinové a menstruační potíže.

Bowenova tlaková masáž není akupresura nebo akupunktura, ale tělo na ni reaguje podobně bez jehel nebo elektronického zařízení. Je bezpečná pro každého od novorozenců až po staré lidi a prodlužuje snížení bolesti a neklidu.

Využitím této techniky v současnosti po několik let, jsem schopen pomoci stovkám klientů s různými problémy. Tato metoda úspěšná při zastavení zvonění v uších neboli tinnitus, zlepšuje imunitu, zlepšuje funkci ledvin, všechny typy bolestí, zlepšuje migrény, zklidňuje psychické potíže a potíže se stresem, zlepšuje kloubní potíže, bolestí krku a kloubní záněty, zlepšuje potíže s dýcháním, ztišuje bolesti způsobené infekcemi močového měchýře, snižuje vysoký krevní tlak a také mnoho dalších positivních výsledků.

Ale co odděluje Bowenovu tlakovou masáž od ostatních druhů masáží ?

Věřím v to jakým způsobem Bowenova tlaková masáž pracuje. To znamená, že udržuje tělo v rovnováze, takže znovu dovoluje tělu samo se uzdravit. Odstraňuje překážky v těle, které jsou výsledkem nesprávného držení těla, nedostatkem cvičení nebo zraněním a znovu vyrovnává celé tělo a jeho systémy. Bowenova tlaková masáž využívá principu pozitivních a negativních pohybů. Běžně se učí, že kůže na které se pohyb provádí se odtáhne v negativním směru a pak se provede pohyb přes svaly, nervy a šlachy v opačném směru. Tyto pohyby posílají složitou zprávu do mozku, tak aby uvedly do pohybu řadu reakcí, které poskytují svalu uvolnění. Jakékoliv napětí v této oblasti je sníženo. Zatímco jeden pohyb může mít blahodárný účinek, celá série pohybů ve správném pořadí má největší účinek pro tělo.Často srovnávám naše tělo s kytarou nebo hudebním nástrojem, který neustále potřebuje naladit Každý den hrubě zacházíme s našim tělem. Spíme na špatných matracích s mnoha polštáři, takže naše páteř neodpočívá v přirozeném stavu. Cvičíme nevhodně, běháme ve špatných běžeckých botách, které netlumí nárazy. Zvedáme věci bez ohnutí kolen nebo držení rovných zad . Když řídíme, natahujeme se pro věci vzadu auta. Obvykle nosíme tašky na jednom rameni, a tak namáháme jednu polovinu těla. A samozřejmě množství dalších aktivit, které vytváří nerovnováhu páteře. Tato nerovnováha staví náš svalový systém do obranné pozice, ve které se pokouší zdolat stažení těchto svalů na jedné polovině těla tak, aby vyrovnala změny těžiště.

Pokud jsou tyto svaly umístěny v obranné pozici, kde udržují nové těžiště, můžeme zjistit, že svalové napětí není řádně v rovnováze, protože jedna strana má větší napětí než druhá. Pak se naše tělo pohybuje z přirozeného stavu rovnováhy a ohebnost se snižuje atd.

Tyto problémy mohou mít za následek vznik migrén, bolesti krku a páteře a kloubních potíží. v praxi se často setkávám s mnoha klienty, kteří mají jednu končetinu delší než druhou. Je to běžné, avšak ne kvůli genetickým poruchám, ale z důvodu nerovnoměrné pánve, která je na jedné straně vyšší než na druhé. Velmi často se tato nerovnováha upraví po Bowenově tlakové masáži, kdy se pánev sama napraví.

Po Bowenově tlakové masáži se často také zlepší cysty a otoky. Věřím, že je to z důvodu stimulování čistících tělních orgánů jako jsou ledviny a játra a také drenáží lymfatického systému, která zlepšuje tělní imunitu.

Bowenova tlaková masáž může velmi ulevit těhotným matkám. Tato metoda má schopnost snížit bolest dolní části páteře během změn, které nastávají v těle matky.

Často se zlepší stav u lidí trpících úzkostmi, depresemi a těžkými stresy. Po Bowenově tlakové masáži se uleví jak psychicky tak i fyzicky. Lidé začnou vidět problémy v rozdílném světle. Nechci tím říci, že se to stává u všech případů, ale klienti obvykle říkají, že cítí jako by z nich spadla obrovská tíže. Mají mnohem více energie a mohou se lépe soustředit na své aktivity.

Téměř u všech případů, kteří trpěli extrémními bolestmi hlavy a migrénami, jsem zaznamenal snížení bolesti nebo úplné vymizení a to pouze po ukončení třech sezení Bowenovy tlakové masáže nejpozději však do šesti měsíců. Tato metoda poskytuje úlevu od problémů, které tíží mnoho lidí.

Pro klienty je Bowenova tlaková masáž viditelně bezbolestná a nenásilná. U této procedury není potřeba svlékat oblečení. Ve většině případech, klient přichází na třiceti minutová sezení, která jsou pět a deset dnů, a pak následuje pauza. Během tohoto období jsou povoleny pouze vlažné koupele a sprchování. Klientovi je doporučeno pít pokud možno co nejvíce tekutin. Asi 20% případů může pociťovat během prvních dnů po aplikací závratě nebo mít pocit na zvracení. Proto je klientovi doporučováno během tohoto období odpočívat a příliš se neangažovat do velmi náročných aktivit. Běžně tyto pocity vymizí a obvykle jsou nahrazeny pocitem navrácení zdraví.

Pro zachování celkového efektu Bowenovy tlakové masáže je důležité neobjednávat se na žádnou manipulativní metodu jako je klasická masáž. Týká se to 5 dnů před vašim sezením Bowenovy tlakové masáže a 5 dnů po sezení.

Je velmi důležité si uvědomit, že tato metoda často odstraňuje z těla velké množství jedovatých látek, takže klienti musí pít po sezení velké množství tekutin, nejméně dva litry za den tak, aby dovolily ledvinám a orgánům zbavit se jedovatých látek, a tak vyčistit tělo od přebytečného odpadu.

Klienti se nesmí také koupat v příliš horké nebo studené vodě, protože by mohli snížit úspěšnost techniky Bowenovy tlakové masáže a to v oblasti toku energie středovou osou těla.

Tuto techniku doporučuji každému, kdo trpí jakýkoliv druhem chronické bolesti, těm kdo jsou často stresovaní, nebo těm kdo trvale pociťují únavu a trpí nedostatkem energie. Budete příjemně překvapeni účinky Bowenovy metody.

Podle mého názoru, Bowenova tlaková masáž přináší úžasné výsledky. V současnosti australští lékaři zkoumají jak a proč tato metoda pracuje tímto způsobem. Snad není až tak důležité vysvětlit vědecky práci Toma Bowena , ale především pozitivně využít některého z přínosů, který pomohl tisícům lidem na celém světě. Bowenova tlaková masáž je jedinečná australská metoda, která podněcuje tělo k samo uzdravení.

Frank Navratil BSc. N.D. © 2003

 
Říčanech u Prahy, Purkyňova 1246, 251 01.